Вакцинація від поліоміеліту



Поліоміеліт повернувся в Україну!

В зв’язку з тим, що в  Україні зареєстровано спалах поліомієліту ( 2 випадки паралітичного поліомієліту у Рівенські та Закарпатській областях) з 02 лютого 2022р. в Україні розпочалася  вакцинація проти поліомієліту дітей інактивованою вакциною ІПВ, які  не були щеплені.

Поліомієліт повернувся в Україну і ліків від цієї хвороби не існує, єдиний захист- вакцинація. Зараз в Україні  лише 80,1%  дітей  віком до 1 року  отримали  три дози щеплення віл поліомієліту,  дані від МОЗ на 01.01.2022р., за необхідністю 95%.

Для першого етапу кампанії буде використана інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) французького виробництва. Вона містить неживі віруси поліо усіх трьох типів. Вакцина ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції у разі потрапляння поліовірусу до центральної нервової системи, таким чином захищаючи від паралічу.

Найбільш вразливі до поліомієліту — діти  до 6 років. Поліомієліт може загрожувати великій кількості не вакцинованих, або не повністю вакцинованих дітей невиліковним паралічем  і навіть смертю протягом кількох годин.

Поліовірус поширюються непомітно і швидко ( повітряно-краплинним та фекально-оральним шляхами) і дуже часто — через відсутність будь-яких симптомів у більшості інфікованих.

Коли і як вакцинують дітей від поліоміеліту?

Відповідно до Національного календаря  профілактичних щеплень  дитина  має отримати 6 доз вакцини від поліомієліту:

у 2 та 4 міс. від народження інактивованою поліомієлітною вакциною  (ІПВ) -

у 6 та 18 місяців, а також у 6 -14років - оральною поліомієлітною  вакциною (ОПВ -краплі). Шести доз вакцини необхідно і достатньо, щоби сформувати імунітет до поліомієліту на все життя.

Якими є симптоми поліомієліту?

Рухові розлади: сильний біль в уражених м’язах і рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Невилікований параліч — найважчий симптом. пов’язаний із поліомієлітом, оскільки він може призвести до постійної інвалідності та смерті.

Грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота та блювання. За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків вірус поширюється найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу

Шановні батьки — перевірте чи отримала Ваша дитина всі необхідні щеплення від поліомієліту. Якщо якась із доз  пропущена, будь ласка, негайно зверніться до педіатра чи сімейного лікаря та надолужте ці дози, які пропустили. 

Бережіть здоров’я своїх дітей!

Підготувала лікар-епідеміолог Червоноградського районного відділу ДУ “Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”

 Мар’яна Ващишин  0971960185