Новини

Очільник Червоноградщини Андрій Дяченко у складі делегації з робочим візитом перебуває у Республіці Польща

Впродовж двох днів делегація з України, до якої увійшов начальник Червоноградської РВА Андрій Дяченко, вивчали кращі практики справедливої трансформації копалень у Польщі. Навчально-ознайомчий візит організувала компанія GIZ Ukraine у рамках проєкту «Підтримка структурних змін у вугільних регіонах України».

Учасниками делегації стали: начальник управління регіонального розвитку Департаменту економічної політики ЛОВА Вадим Табакера, Червоноградський міський голова Андрій Залівський, міський голова Мирнограда Олександр Брикалов, депутат Червоноградської міської ради Петро Остапюк, в.о першого заступника гендиректора ДП «Львіввугілля» Василь Бойко, директор шахти «Великомостівська» Андрій Куц, представники профспілок Мирослава Кафтан та Степан Ярема, а також експерти проєкту. 

Сілезьке воєводство, яке безпосередньо відвідала делегація - це високоіндустріальний регіон, де важка промисловість завжди була визначальною. На території сучасного міста Катовіце (центру воєводства) в різний час діяло 57 шахт, зараз - лише 3 і перепрофілювання гірників - це черговий виклик перед місцевою владою. Впродовж 30 років регіон проходить процес трансформації і результатом цього є розвиток нових галузей, зокрема, на базі новітніх технологій. Рівень безробіття зараз становить лише 2,5 %, а Катовіце з промислового центру перетворюється на культурний, науковий та фінансовий центр регіону.

Перші об’єкти трансформації делегація навчального туру оглянула у місті Руда Сльонзка. У приміщенні ревіталізованої залізничної станції, яка зараз виконує функцію сучасної бібліотеки, відбулась зустріч із представниками влади. Як розповіли представники мерії Руди Сльонзкей, зараз у місті проживає понад 139 000 мешканців і 7 000 продовжують працювати на копальнях. Міська влада напрацювала сучасний план просторового розвитку і активно реалізовує інфраструктурні та екопроекти.

«Хочемо уникнути того досвіду, коли в 90-х роках закрили всі шахти і люди залишились без роботи. В той час трансформація не була соціально справедливою, тому зараз вона повинна бути плановою і поступовою» - зауважив під час зустрічі з українською делегацією президент ґміни Руда Шльонзка Міхал Пєроньчик.

У Руді Шльонзкій представники делегації оглянули рекультивований цинковий терикон площею 6,5га, який розміщений практично в центрі міста. Для того, аби перетворити це місце на безпечний громадський простір, терикон озеленили, спорудили амфітеатр, встановили дитячі майданчики та проклали велодоріжки. Колишній терикон став «Горою Антонія» і це чудова відпочинкова локація, де містяни із задоволенням проводять свій вільний час.

Взірцем культурно-мистецької трансформації копальні є «Szyb Wilsona” в Катовіце. На культурний простір, а саме художню галерею сучасного мистецтва, було трансформовано шахтний стовбур копальні «Wieczorek» і тепер ця локація служить для промоції молодих митців та презентації їхніх робіт.

Однак, мабуть, найбільше враження справив на делегацію науково-технологічний парк «Євро-Центрум», який створено на місці заводу хімічного обладнання «Wimach». Профіль парку спрямований на розвиток енергозберігаючих технологій, тож не випадково саме тут розташований перший у Європі «пасивний будинок», який Європейська комісія відзначила нагородою як найбільш екологічну будівлю в Європі. Об’єкт живиться від відновлюваних джерел енергії - сонячних панелей та геотермальних насосів, що робить його енергоспоживання у 8 разів нижчим, ніж на схожих об’єктах. Окрім того, у науково-технічному центрі розташовуються інноваційні компанії, дослідницькі лабораторії та центр обробки даних, активно діє Навчальний центр сучасної теплотехніки.

Впродовж другого дня навчального візиту делегація з України ознайомилась із трансформаційними процесами в місті Битом - найстарішому місті в Польщі з багатою промисловою історією. Під час зустрічі із українською делегацією заступник міського голови міста Битом окреслив ряд проблемних питань, які виникли під час трансформації у 90-х роках.

Тоді гірникам не було запропоновано альтернативого місця праці, відтак місцева економіка була фактично знищена, а рівень безробіття сягнув катастрофічних масштабів. Місто втратило майже чверть своїх мешканців, які виїхали у пошуках кращого життя. Однак впродовж останніх десятиліть ситуація суттєво покращилась, адже завдяки підтримці Євросоюзу чимало шахтних об‘єктів вдалось ревіталізувати, а в економіку вдихнути нове життя, розвиваючи різноманітні галузі. Місцева влада працює над стратегією розвитку громади, програмою рескілінгу (перепрофілювання) гірників, а шахтні території готують до виконання нових функцій, зокрема енергетичних, як от встановлення біогазових установок та використання шахтних вод для теплопостачання. Активно працюють і над концепцію постіндустріального туризму. «Ми не можемо побудувати фабрики, які працевлаштують 30 000 людей, оскільки у нас немає таких вільних земельних ділянок, однак ми можемо творити місто, яке приємне для життя» - зауважив під час зустрічі заступник міського голови Битома Міхал Бєда.

Успішні трансформаційні кейси у Битомі - це найбільший в Польщі скеледром «Скарпа» та Театр танцю, які розташовані у шахтних приміщеннях копальні «Розбарк».

Окрім того зараз ведеться активна робота над ревіталізацією 14 будинків, які було споруджено близько 130 років тому. Колись в них мешкали працівники металургійного заводу, а вже незабаром тут облаштують комунальне житло для людей, які опинились у складних житлових обставинах.

Неодноразово учасники української делегації запитували у польських колег, як після закриття шахти можна загосподарювати шахтні водойми. Відповіддю на це питання стали ставки у місті Хожув. Свого часу на місці сучасного паркового комплексу вивантажувались шахтні відходи та сюди стікали води копальні «Барбара Хожув». Однак за підтримки та інвестицій Європейського Союзу цю зону вдалося повністю змінити і перетворити її на відпочинкову та рекреаційну зону, де дуже полюбляють відпочивати мешканці Хожува.

Останнім об’єктом який відвідала делегація навчального візиту у Польщі була перлина постіндустріального туризму Сілезького воєводства - музей-копальня «Королева Луїза» в Забжу. Понад 200 років тому тут добували вугілля, а через 20 років після закриття, шахта перетворена в Гірничий заповідник «Королева Луїза». Для реалізації цього туристичного об’єкту були залучені кошти Євросоюзу та бюджетів різних рівнів.

Попереду на учасників навчального візиту чекають зустрічі з представниками Інституту екології у Польщі та вивчення кращих практик трансформації в Німеччині